Biržų rajonas
  •  
  •  
  •  
Trečiadienis, 13 rugsėjo 2017

DVINARĖ VIETINĖ RINKLIAVA PANEVĖŽIO RAJONE

PANEVĖŽIO RAJONE BUS PRADEDAMA TAIKYTI DVINARĖ VIETINĖ RINKLIAVA

Nuo 2017 m. spalio 1 d. Panevėžio rajono savivaldybės teritorijoje už mišrių komunalinių atliekų surinkimą ir tvarkymą bus taikoma dvinarė vietinė rinkliava. Panevėžio rajono savivaldybės Taryba patvirtino naują metodiką ir nuostatus pagal kuriuos bus nustatomas mokestis už mišrių komunalinių atliekų surinkimą ir tvarkymą. Visi nekilnojamojo turto objektų savininkai, naudotojai ar valdytojai mokės dvinarę rinkliavą, kurią sudarys pastovioji ir kintamoji dalys.

Pastoviąją dalį mokės visi nekilnojamojo turto objektų savininkai, naudotojai ar valdytojai. Šios surinktos lėšos bus naudojamos atliekų tvarkymo infrastruktūros išlaikymui ir plėtrai: sąvartynų įrengimui, didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelių išlaikymui ir kt. Pastoviosios dalies mokesčio dydis priklausys nuo nekilnojamojo turto objekto paskirties ir ploto, bet nepriklausys nuo susidarančių mišrių komunalinių atliekų kiekio. Skirtingos paskirties objektams taikomas skirtingas įkainis.

Kintamąją dvinarės rinkliavos dalį mokės tie, kuriems teikiama mišrių komunalinių atliekų surinkimo ir tvarkymo paslauga. Daugiabučiuose gyvenantiems ir kolektyviniais konteineriais besinaudojantiems gyventojams kintamoji dalis priklausys nuo gyventojų skaičiaus, o individualių namų gyventojams, kurie naudojasi individualiu mišrių komunalinių atliekų konteineriu, kintamoji dalis bus nustatoma pagal naudojamų konteinerių skaičių, tūrį ir ištuštinimo dažnį. Jei nekilnojamojo turto objekte nuolatos ne mažiau kaip 3 mėnesius negyvenama, kintamosios rinkliavos dalies už šį laikotarpį galima nemokėti.

Dvinare rinkliava siekiama, kad gyventojai tinkamai atsikratytų atliekų ir kad mokėtų už sukauptų atliekų kiekį bei tinkamą jų sutvarkymą. Vienas iš pagrindinių dvinarės rinkliavos principų – „teršėjas moka“. Prie būtinųjų atliekų tvarkymo sistemos sąnaudų padengimo per pastoviąją rinkliavos dalį prisidės kiekvienas Panevėžio rajono gyventojas, o už kintamosios dalies dydį bus atsakingi patys gyventojai – kuo aktyviau rūšiuos, tuo mažiau kainuos atliekų tvarkymas.

Atsakingas rūšiavimas ir kompostavimas mažina į sąvartyną patenkančių atliekų srautą. Taigi kiekvienas gyventojas gali prisidėti prie atliekų tvarkymo sąnaudų mažinimo  Panevėžio rajone.

Nuosavų namų ir daugiabučių gyventojams skirtingi tarifai

Pastovioji rinkliavos dalis Panevėžio rajono gyventojams priklausys nuo nekilnojamojo turto objekto paskirties ir ploto. Individualių gyvenamųjų  namų ir daugiabučių savininkams pastovioji dalis skaičiuojama plotą padauginus iš nustatyto įkainio – 0,32. Tarkim, 50 kv. m ploto butui ar namui mokestis bus 16 Eur per metus. Maksimalus apmokestinamas individualaus namo plotas – 100 kv. m.

Individualių namų gyventojams, kurie naudojasi individualiu mišrių komunalinių atliekų konteineriu, dvinarės rinkliavos kintamoji dalis nustatoma pagal naudojamų konteinerių skaičių, tūrį ir ištuštinimo dažnį. 240 l konteinerio ištuštinimas kainuos 1,20 Eur, 120 l – 0,60 Eur. Dabar 240 l konteinerio ištuštinimas kainuoja 4,20 Eur. Pavyzdžiui, 100 kv. m individualiam namui, kuriame gyvena du gyventojai, pastovioji dalis bus 32,00 Eur (100 x 0,32), o kintamoji – 9,60 Eur (1,20 x 8 konteineriai per metus) dviem gyventojams per metus. Metinis rinkliavos dydis sudarytų 41,60 Eur arba 3,47 Eur per mėnesį.

Butuose gyvenantiems ir kolektyviniais mišrių komunalinių atliekų konteineriais besinaudojantiems gyventojams kintamoji dalis priklausys nuo gyventojų skaičiaus. Vienam gyventojui nustatytas įkainis – 8,6 Eur per metus. Pavyzdžiui, 60 kv. m butui, kuriame gyvena du gyventojai, pastovioji dalis bus 19,20 Eur (60 x 0,32), o kintamoji – 17,20 Eur (8,6 x 2) dviem gyventojams per metus. Metinis rinkliavos dydis sudarytų 36,40 Eur arba 3,03 Eur per mėnesį (dabar – 4,4 Eur).

Prievolę mokėti už atliekų tvarkymą taip pat turės sodų bei garažų bendrijų savininkai. Už sodo paskirties objektą teks mokėti 7,2 Eur per metus, už garažą – 3,5 Eur.

Paskirtas komunalinių atliekų tvarkymo sistemos administratorius

Vietinę rinkliavą nuo 2017 m. spalio 1 d. administruos UAB Panevėžio regiono atliekų tvarkymo centras (toliau – PRATC). Šiuo metu PRATC atlieka paruošiamuosius darbus, reikalingus Panevėžio rajono savivaldybės komunalinių atliekų tvarkymo sistemai administruoti.  

Įvykdė mišrių komunalinių atliekų Panevėžio rajono savivaldybės teritorijoje surinkėjo ir jų vežėjo į apdorojimo arba šalinimo įrenginius viešojo pirkimo procedūras. 2017 m. rugpjūčio 1 d. pasirašyta sutartis su UAB „Švaros komanda“, kuri teiks mišrių komunalinių atliekų surinkimo ir vežimo į apdorojimo ar šalinimo įrenginius Panevėžio rajone paslaugas.

Pastaroji įmonė ir dabar teikia šias paslaugas daugumai Panevėžio rajono gyventojų. Nuo š. m. spalio 1 d. gyventojams nebereikės pasirašinėti paslaugų teikimo sutarčių, nebeliks atsiskaitymo knygelių. Dėl pasikeitimų niekur kreiptis nereikia. Pagal naują tvarką mokės visi nekilnojamojo turto objektų savininkai. Visi atliekų turėtojai gaus paštu mokėjimo pranešimus (planuojama išsiųsti spalio pabaigoje arba lapkričio mėnesio pradžioje). Juose bus nurodyta kainos pastovioji ir kintamoji dalys, bei bendra kaina (pastovioji + kintamoji), kurią reikia mokėti. Pranešime bus ir informacija, kur galima sumokėti už suteiktas paslaugas.

Gyventojai, kuriuos iki šiol aptarnavo AB „Panevėžio specialus autotransportas“ gali būti ramūs. Konteineriai, kurie buvo suteikti šios bendrovės iš jų nebus paimami, kaip buvo informuota paskutinėse mokėjimo sąskaitose. Paslaugos teikimas jiems nebus nutrauktas, tik šią paslaugą nuo š. m. spalio 1 d. jiems pradės teikti UAB „Švaros komanda“. Dėl pasikeitimų niekur kreiptis nereikia.

Nuo 2017 m. rugsėjo mėnesio specialiais elektroniniais lipdukais bus ženklinami visi individualių namų mišrių komunalinių atliekų konteineriai. Tai būtina padaryti tam, kad vėliau dvinarės rinkliavos administratorius informacinėje sistemoje matytų, kiek kartų per mėnesį buvo ištuštintas kiekvienas konteineris, nes nuo to priklausys kintamoji mokesčio dalis. Labai prašome gyventojų supratingumo sudarant sąlygas UAB „Švaros komanda“ darbuotojams ant jų konteinerių klijuoti specialius elektroninius lipdukus.

Panevėžio rajono sodų ir garažų bendrijų pirmininkai, individualių namų gyventojai bei visi kiti nekilnojamo turto savininkai, kurie dar neturi konteinerio, o turėtų jį gauti, turi kreiptis dėl jo pastatymo telefonu 8 652 75 772.

Mišrių komunalinių atliekų surinkimo grafikus nuo  2017 m. spalio 1 d. galite rasti :

http://svaroskomanda.lt/adomavos-gyventoju-grafikai/

Išsamesnė informacija teikiama PRATC Rinkliavų administravimo ir kontrolės padalinyje Panevėžyje, Beržų g. 3, tel. 8 619 16 722, el. p. Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlų. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. . arba interneto puslapyje: www.pratc.lt.

 

Pirmadienis, 11 rugsėjo 2017

METODIKA IR NUOSTATAI

Parašė

Pasvalio rajonas. Metodika ir nuostatai

Pirmadienis, 11 rugsėjo 2017

METODIKA IR NUOSTATAI

Parašė

Biržų rajonas. Metodika ir nuostatai

Pirmadienis, 11 rugsėjo 2017

METODIKA IR NUOSTATAI

Parašė

Panevėžio rajonas. Metodika ir nuostatai

Pirmadienis, 11 rugsėjo 2017

TAISYKLĖS

Parašė

Panevėžio rajonas. Taisyklės

 

Vien rūšiuoti nepakanka – svarbu tai daryti teisingai

Šiandien daugeliui mūsų pakuočių atliekų rūšiavimas jau tapo įprastu dalyku ir neatsiejama kasdienės veiklos dalis. Jau nieko nebestebina tai, kad rūšiuojant pakuočių atliekas, prisidedama prie švarios ir gražios aplinkos išsaugojimo, gamtinių išteklių taupymo, miškų ir naudingų žaliavų tausojimo. Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad viskas yra suprantama, paprasta ir aišku. Tačiau vien tik faktas, kad rūšiuojame pakuočių atliekas nereiškia, jog tai darome teisingai.

Neretai žmonės vis dar nenori pradėti rūšiuoti vien dėl to, kad nežino kaip tai teisingai daryti ir susiduria su sunkumais dėl nežinojimo, į kurį iš trijų rūšiavimui skirtų konteinerių turi būti metama pakuotė. Iš tiesų, rūšiavimas yra kur kas paprastesnis nei daugeliui atrodo iš pirmo žvilgsnio. Tereikia įsiminti kelias paprastas taisykles, padėsiančias kasdienėje rūšiavimo veikloje.

Paprastos rūšiavimo taisyklės

Atminkite, kad stiklinės pakuočių atliekos turi keliauti į stiklo konteinerį, popieriaus ir kartono pakuočių atliekos bei makulatūra (laikraščiai, žurnalai, skrajutės) į popieriaus konteinerį, o visos kitos pakuočių atliekos į plastikui skirtą konteinerį. Tai reiškia, kad metalinės pakuočių atliekos (konservų dėžutės, aliuminio skardinės, metaliniai dangteliai), pakeliai nuo ledų, traškučių, gėrimų pakuotės nuo sulčių, pieno, dar kitaip vadinami „Tetrapakai“ turi būti metami į plastikinėms pakuočių atliekoms skirtus konteinerius.

Taip pat reikia įsidėmėti, ko nevalia mesti į spalvotuosius rūšiavimo konteinerius:

Į popieriaus, mėlynąjį konteinerį negalima mesti sauskelnių, vienkartinių servetėlių, tualetinio popieriaus, tapetų. Taip pat atsiminkite, kad visai nereikia išsegti sąvaržėlių iš žurnalų ar knygų, popierius ar kartoninės dėžės gali būti ir su lipnia juostele.

Į stiklo, žaliąjį konteinerį tikrai neturėtų pakliūti veidrodžiai, porcelianas, krištolas, keramika, televizorių ekranai, langinis stiklas, namų langų stiklų paketai bei automobilių stiklai, elektros lemputės ar jų dūžis.  Juos derėtų gabenti į stambiagabaričių atliekų aikšteles, esančias kiekviename mieste ar rajone. 

Mesti ar nemesti?

Nepamirškite, kad plastikinėms atliekoms skirtame (geltonajame) konteineryje neturi atsirasti plastikinės dailylentės, dantų šepetėliai, skutimosi peiliukai, higienos reikmenys, medicinos atliekos, švirkštai, pavojingomis atliekomis užteršta pakuotė ir statybinės ar remonto atliekos. Jas reikia išmesti į buitinių atliekų konteinerį ar pristatyti į stambiagabaričių atliekų aikšteles.

Taip pat svarbu paminėti, kad prieš išmetant skardines nuo gėrimų, plastikinius butelius, kartonines dėžes, jas reikia suspausti, sulankstyti, kad visos šios atliekos užimtų kuo mažiau vietos konteineryje ir nebūtų vežiojamas oras.

Buityje dažnai pasitaiko ir tokių pakuočių dėl kurių kyla nemažai klausimų. Jei abejojate, mesti ar nemesti vieną ar kitą pakuotę į rūšiavimui skirtą konteinerį, nepamirškite auksinės rūšiavimo taisyklės: jei tai tikrai PAKUOTĖ, vis tiek ją meskite. Tinkamos perdirbimui atliekos supresuojamos ir perduodamos perdirbėjams, o netinkamos perdirbimui  yra deginamos ir taip gaunamas kuras, kuris naudojamas energijos gamybai. Mišrios komunalinės atliekos vežamos šalinimui į sąvartyną.

 

Plačiau apie tai, kaip reikia teisingai rūšiuoti pakuočių atliekas papasakos aktoriai – Audrius Bružas ir Martynas Nedzinskas nuotaikingame kampanijos „Prisijunk prie rūšiuojančios ir galvojančios bendruomenės“ video reportaže. Kampaniją inicijuoja VšĮ „Pakuočių tvarkymo organizacija“.

 

III-ojo video klipo nuoroda youtube kanale: https://youtu.be/573MEeFVOfA

 

 


 

Mitas subliuško: mažoje erdvėje rūšiuoti galima

Lietuvoje vis dar gajūs įvairūs mitai apie atliekų rūšiavimą bei tam tikri įsitikinimai, kurie laikui bėgant taip įsišaknija, kad vėliau nepastebimai veikia mūsų elgesį ir nuostatas. Vienas iš  jų – teigimas, kad nerūšiuoju, nes neturiu vietos kur laikyti išrūšiuotas pakuočių atliekas. Šį mitą nutarė paneigti aktoriai Audrius Bružas ir Martynas Nedzinskas, sukūrę linksmą ir humoru persmelktą video reportažą.

Video klipe paprastai ir žaismingai parodoma, kad vadovaudamiesi vienu ar kitu stereotipu, iš tiesų tik bandome pateisinti savo neveikimą. Nuo pastangų rūšiuoti namuose susidarančių atliekų kiekis nesikeičia ir tikrai nedidėja, tiesiog išsidalina į kelias talpas. Pasitelkiant kūrybiškumą, visos su pakuočių atliekų laikymu susijusios problemos lengvai išsisprendžia.

Šiuolaikinėse virtuvėse į baldus paprastai jau būna integruotos atliekų rūšiavimo talpos, kurios yra patogios, kompaktiškos ir higieniškos. Tačiau jeigu įsirenginėdami virtuvę nepagalvojote apie rūšiavimo talpas arba ji yra labai maža ir tam nepritaikyta, tai ne bėda – susikurkite savo rūšiavimo priemones, kurios būtų ne tik patogios ir pritaikytos jūsų erdvei, bet ir puoštų namų interjerą. Jums tereikia susirasti dvi patogias talpas, tai gali būti nenaudojami kibirai, senos kartoninės dėžes, pintinės ar pan., kurias kūrybiškai atnaujinus, jos gali virsti puikiomis pakuočių rūšiavimui skirtomis talpomis.

Dar paprastesnis būdas turint labai mažą virtuvę, vietoj vienos didelės buitinėms atliekoms skirtos talpos, įsigyti dvi mažas. Į vieną dėti perdirbimui tinkamas pakuočių atliekas, o į kitą buityje susidarančias mišrias atliekas. Taip pat galima šalia jau esančios šiukšlių dėžės ,,apgyvendinti” plastikinį maišelį iš prekybos centro, į kurį taip pat keliautų išrūšiuotos pakuočių atliekos, o nunešus prie rūšiavimo konteinerių jas išskirstyti. Stiklines pakuotes mesti į žaliąjį konteinerį, suspaustas plastikines, metalo pakuotes ir tetrapakus – į geltonąjį, išlankstytas popierines ir kartonines pakuotes bei laikraščius, žurnalus – į mėlynąjį konteinerį.

Išrūšiuotas pakuočių atliekas galima laikyti ir kitose namų erdvėse, pavyzdžiui, balkone, rūsyje ar tamsiajame kambarėlyje. Gerai paieškojus, tikrai atsiras laisvas kampelis. Taip pat reikia nepamiršti išlankstyti tuščias pakuotes arba jas suspausti, kad užimtų kuo mažiau vietos bei nekaupti didelių kiekių – nereikės ir daug erdvės.

Baimė dėl vietos rūšiuoti atliekas yra smarkiai perdėta, tad pradėjus rūšiuoti neapgrista nuostata akimirksniu išsisklaidys.

Plačiau apie šio mito paneigimą sužinosite antrame socialinės-aplinkosauginės kampanijos, kurios šūkis „Prisijunk prie rūšiuojančios ir galvojančios bendruomenės!” video klipe.

Kampanijos tikslas - keisti vartotojų požiūrį į atliekų rūšiavimą ir tvarkymą, paneigti visuomenėje įsigalėjusius mitus bei paskatinti aktyvesnį pakuočių atliekų rūšiavimą.

Kampaniją organizuoja VšĮ „Pakuočių tvarkymo organizacija“. Kampaniją palaiko radijo stotis „ZIP FM“.

 

II-ojo video klipo nuoroda youtube kanale: https://youtu.be/_et9NSB3RGs

 


 

Aktorius Audrius Bružas vis dažniau lankosi prie konteinerių

Ką tik startavo socialinė-aplinkosauginė  kampanija su šūkiu „Prisijunk prie rūšiuojančios ir galvojančios bendruomenės!”, kurios ambasadoriais tapo Lietuvoje populiarūs ir gerai žinomi aktoriai Audrius Bružas ir Martynas Nedzinskas.

VšĮ „Pakuočių tvarkymo organizacija“ atlikta visuomenės apklausa  atskleidė, kad šiai dienai Lietuvoje nuolat rūšiuojančiųjų turime tik apie 40 proc. žmonių, ir kasmet šis rodiklis paauga vos keliais procentais. Apklausa taip pat parodė, kad 18-25 m. amžiaus jaunimas išlieka pasyviausiai rūšiuojančia grupe ir ši tendencija pastebima jau keturis metus iš eilės.

Nepaisant aplinkosauginių iniciatyvų ir skleidžiamos informacijos apie atliekų rūšiavimą, visuomenėje vis dar gajūs įvairūs mitai. Pavyzdžiui, kad visos išrūšiuotos atliekos pilamos į vieną talpą mašinoje ir ten yra sumaišomos arba, kad jos keliauja į sąvartynus ir pan.

Kampanijos siekis – keisti vartotojų požiūrį į atliekų rūšiavimą ir tvarkymą, paneigti visuomenėje įsigalėjusius mitus bei paskatinti aktyvesnį žmonių rūšiavimą, o ypač jaunimo. Tikslas ne tik parodyti su rūšiavimu susijusias skirtingas situacijas, bet ir paskatinti veikti, diskutuoti, dalintis informacija.

„Džiaugiamės galėdami būti šio socialinio projekto dalimi. Tad vos tik sulaukėme pasiūlymo iš kampanijos organizatorių net nedvejodami sutikome prisijungti. Tiek man, tiek mano kolegoms rūšiavimas nėra naujas dalykas, tačiau kol pats nepradėjau rūšiuoti pakuočių atliekų, maniau, kad tai yra sudėtinga, laiko ir žinių reikalaujanti veikla bei pripažinsiu, kad ir pats tikėjau visuomenėje sklandančiais, bet deja niekuo nepagrįstais, iš piršto laužtais mitais“, - teigia vienas iš kampanijos veidų Audrius Bružas.

Kampanijos metu kas mėnesį bus sukurta ir ištransliuota po naują vaizdo klipą. Kiekviename jų bus nagrinėjama vis nauja su pakuočių atliekų rūšiavimu susijusi tema, kurią pristatys žiūrovų mėgstami aktoriai Audrius Bružas ir Martynas Nedzinskas. Klipuose lengvai ir žaismingai bus siekiama paneigti visuomenėje vyraujančias išankstines nuostatas apie pakuočių atliekų tvarkymą, rūšiavimą.

„Kampanija truks iki šių metų pabaigos ir jos metu bus galima laimėti net tris individualius teatro „Kitas kampas“ improvizacinius pasirodymus savo įmonei, įstaigai ar organizacijai bei kitus vertingus prizus. Informaciją apie kampanijos eigą ir skelbiamus žaidimus galima rasti  socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje „Rūšiuoji – vadinasi galvoji“, – informuoja kampanijos organizatorių atstovė VšĮ „Pakuočių tvarkymo organizacija“ direktorė Bena Razbadauskienė.

Kampaniją organizuoja VšĮ „Pakuočių tvarkymo organizacija“. Kampaniją palaiko radijo stotis „ZIP FM“.

 

Nuoroda youtube kanale: https://www.youtube.com/watch?v=eoVxopsrE0w

 


 
Puslapis 1 iš 15

Ar žinote kad,

  • Kiekviena perdirbto popieriaus ar kartono tona išsaugo 17 medžių, 26 460 litrų vandens ir pakankamą kiekį energijos tam, kad pusė metų būtų apšildytas vidutinio dydžio namas.

  • Dviejų stiklo butelių perdirbimas sutaupo pakankamai energijos paruošti penkis puodelius arbatos;

  • Plastikas suyra tik per 500 metų;

 

  • Iš 25 dviejų litrų plastikinių butelių galima pagaminti megztinį suaugusiam žmogui;

 

Kontaktai

UAB Panevėžio regiono atliekų tvarkymo centras

Beržų g. 3, LT- 36237 Panevėžys

Įmonės kodas: 300127004

PVM kodas: LT100002135619

Tel. 8 45 43 21 99

El.paštas: info@pratc.lt

 

Darbo laikas:

Pir-Ket 08:00-12:00 ir 12:48-17:00,

Pen 08:00-12:00 ir 12:48-16:00

Atliekų tvarkymo sistema